Kira Iwanowna Oboleńska to postać o niezwykłej historii, która urodziła się 6 marca 1889 roku w Hrubieszowie. Jej życie wypełniła głęboka duchowość i oddanie wartościom prawosławia. Odznaczała się nie tylko osobistą pobożnością, ale także zaangażowaniem w życie religijne społeczności, w której przyszło jej żyć.
Niestety, zmarła 17 grudnia 1937 roku w Borowiczach, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w sercach wielu ludzi, którzy ją znali. Do dziś jest postacią czczoną jako święta prawosławna.
Życiorys
Kira Oboleńska urodziła się w rodzinie arystokratycznej, co już na samym początku stanowiło istotny element jej życiorysu. Jej ojciec, Iwan Oboleński, to wojskowy z wieloletnim stażem, który z własnej woli postanowił zmienić swoją ścieżkę kariery na urzędniczą. W 1889 roku został mianowany naczelnikiem powiatu włodawskiego w guberni siedleckiej Królestwa Polskiego. Matka Kiry, Jelizawieta, wywodziła się z rodziny Olderogge. W rodzinie Oboleńskich znajdowała się również czwórka braci: Borys, Wadim, Jerzy oraz Paweł, a także siostra.
W wieku dziesięciu lat Kira rozpoczęła naukę w Instytucie Smolnym, który ukończyła w 1904 roku, zdobywając srebrny medal. Tuż po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę jako prywatna nauczycielka w guberni siedleckiej, gdzie osiedliła się jej rodzina. Dwa lata później przeprowadziła się z bliskimi do Petersburga, gdzie kontynuowała pracę jako nauczycielka. W 1910 roku podjęła decyzję o pracy w szkole dla ubogich, co było świadomym wyborem podyktowanym jej religijnymi przekonaniami, pragnąc wspierać najbiedniejszych.
W czasie I wojny światowej los rodziny Kiry był tragiczny. Jej bracia Borys i Wadim zginęli na froncie, a Jerzy poległ walcząc po stronie białych w czasie rosyjskiej wojny domowej, podczas gdy Paweł zbiegł za granicę. Po śmieci ojca Kira stała się jedyną żywicielką rodziny, odpowiedzialną za opiekę nad chorą matką oraz siostrą. Pracowała jako nauczycielka i bibliotekarka aż do 1930 roku. W dniu 14 września tego roku, Kira została aresztowana pod zarzutem kontrrewolucji. W trakcie przesłuchań zapewniała, że jest lojalną obywatelką ZSRR, podkreślając swoją sprzeciw wobec oddzielenia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego od państwa.
15 stycznia 1931 roku została skazana na pięć lat w obozie pracy. Trafiła do obozu usytuowanego w Ledianoje Pole, gdzie jej rolą było wspieranie pracy w szpitalu obozowym. W 1934 roku uzyskała przedterminowe zwolnienie. Po opuszczeniu obozu, nie mogła wrócić do Leningradu, w którym zostawiła matkę i siostrę, więc osiedliła się w 1936 roku w Borowiczach, gdzie podjęła pracę jako nauczycielka języka niemieckiego.
Jednak niepewność i zagrożenie dla jej wolności nie minęły. 21 października 1937 roku Kira została aresztowana po raz drugi, oskarżona o przynależność do kontrrewolucyjnej organizacji, jaką mieli tworzyć głównie duchowni prawosławni. W toku śledztwa, mimo brutalnych tortur, Kira nie przyznała się do prowadzenia jakiejkolwiek działalności przeciwko państwu. 10 grudnia 1937 roku, trójka z NKWD, skazała ją na karę śmierci przez rozstrzelanie. W tym samym procesie ukarano śmiercią również arcybiskupa połockiego Gabriela oraz późniejszą świętą Katarzynę Arską. Wyrok wykonano tydzień później.
W 1958 roku Kira Oboleńska została zrehabilitowana. W 2003 roku została kanonizowana jako nowomęczennica, co stanowiło symboliczną kontynuację jej życiowej walki o prawdę i wiarę.
Przypisy
- Игумен Нестор (Кумыш), Новомученики Санкт-Петербургской епархии, Litres, 15.01.2021 r., ISBN 978-5-04-241648-4 [dostęp 19.09.2021 r.]
- Гавриил
- Екатерина Андреевна Арская
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Henry Orenstein | Łukasz Jasina | Piotr Szczur | Stanisław Piątkowski | Joanna RacewiczOceń: Kira Oboleńska