UWAGA! Dołącz do nowej grupy Hrubieszów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zakład Karny w Hrubieszowie


Zakład Karny w Hrubieszowie to jeden z kluczowych obiektów penitencjarnych w województwie lubelskim, który został utworzony w 1968 roku. Wpisuje się on w system penitencjarny, a jego zarządzanie podlega pod Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie.

Obiekt ten dysponuje 630 miejscami dla osób skazanych i jest uważany za najbardziej wysuniętą na wschód jednostkę tego typu w powojennej Polsce. Wyróżnia się on jako zakład karny typu zamkniętego, który jest przeznaczony głównie dla recydywistów. Dodatkowo, w zakładzie tym znajdują się także oddziały półotwarte dla tych, którzy odbywają karę po raz pierwszy, oraz młodocianych przestępców.

W jednostce wydzielone są odpowiednio przystosowane cele, które umożliwiają odbywanie kary także skazanym niepełnosprawnym fizycznie. W celu prowadzenia pracy wychowawczej, w zakładzie funkcjonuje osiem świetlic oddziałowych, biblioteka, radiowęzeł oraz kompleks boisk sportowych.

Pod czujnym okiem wychowawców skazani uczestniczą w różnorodnych aktivitach na świeżym powietrzu, w tym w zawodach sportowych i wycieczkach rowerowych. Co więcej, mają oni możliwość zwiedzania miejsc kulturowych jak muzea, kościoły czy cmentarze, a także spotkań z młodzieżą w szkołach, gdzie przestrzegają ich przed konsekwencjami naruszeń prawa.

Historia

Zaktualizowane informacje o historii Zakładu Karnego w Hrubieszowie.

Zakład Karny w Hrubieszowie został założony 31 lipca 1968 roku. Jego budowa została przeprowadzona przez więźniów, którzy odbywali karę pozbawienia wolności w Ośrodku Pracy Więźniów w Werbkowicach. Ośrodek ten był oddziałem zewnętrznym Zakładu Karnego w Chełmie, co pokazuje ścisłą współpracę pomiędzy tymi instytucjami penitencjarnymi.

Ośrodek internowania

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, zakład w Hrubieszowie stał się jednym z kluczowych ośrodków internowania. W tym czasie umieszczano tam również osoby skazane za złamanie dekretu dotyczącego stanu wojennego, a przez mury zakładu przewinęło się około 150 więźniów tej kategorii. Więzienie w Hrubieszowie zyskało reputację miejsca o ciężkich warunkach. Zgodnie z raportem Prawa człowieka i obywatela w PRL, w zakładzie dochodziło do przypadków pobić, a opieka medyczna była niewystarczająca. Ponadto więźniowie borykali się z problemami związanymi z jakością posiłków oraz brakiem informacji o biegu wydarzeń w kraju.

W 1984 roku, opozycyjna organizacja „Poczta Solidarność” wydała znaczek pocztowy upamiętniający ten ośrodek. Był to blok sześciu znaczków o nominale 200 zł, w kolorach czarnym i czerwonym, które przedstawiały różne symbole związane z historią internowania, w tym:

  • wizerunek Polski za drutem kolczastym,
  • kotwicę z literą „P” w środku,
  • orła w koronie,
  • symbol głodówki,
  • orła w koronie z Matką Bożą z Dzieciątkiem,
  • emblemat „Solidarności” w Dniu Kobiet.

W 1983 roku, artysta i rysownik Sławomir Łuczyński zorganizował przemyt aparatu fotograficznego do zakładu. Z pomocą przemyconego sprzętu, Zbigniew Libera wykonał na spacerniaku zdjęcia więźniów, którzy pozowali, udając, że przebywają na plaży.

Przypisy

  1. Zakład Karny w Hrubieszowie. Kierownictwo. Służba Więzienna. [dostęp 30.01.2022 r.]
  2. Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15.06.2022 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych (M.P. z 2022 r. poz. 693).
  3. a b Hrubieszów. [w:] Polskie Miesiące. Grudzień 1981 [on-line]. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 01.02.2022 r.]
  4. Tomasz Czarnecki: Sławomir Łuczyński. Encyklopedia Solidarności. [dostęp 01.02.2022 r.]
  5. Agnieszka Kowalska: Uciec stąd do Afryki. Rozmowa z Michałem Wolińskim. gazeta.pl/Warszawa, 23.07.2010 r. [dostęp 01.02.2022 r.]
  6. a b c d Charakterystyka Zakładu Karnego w Hrubieszowie [online], Służba Więzienna [dostęp 01.01.2020 r.]
  7. Informacje o służbie więziennej. [dostęp 22.05.2007 r.]

Oceń: Zakład Karny w Hrubieszowie

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:5