Przejście graniczne Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński jest ważnym punktem na mapie współpracy polsko-ukraińskiej. To kolejowe przejście graniczne znajduje się w malowniczym województwie lubelskim, będąc częścią powiatu hrubieszowskiego. Dokładnie, jego lokalizacja ulokowana jest w gminie Hrubieszów, w miejscowości o tej samej nazwie.
Znajomość tej lokalizacji jest istotna nie tylko dla mieszkańców, ale również dla podróżnych oraz handlowców korzystających z tego kluczowego połączenia między Polską a Ukrainą.
Opis
Przejście graniczne, które znajduje się na trasie Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński, jest dostępne przez całą dobę. Umożliwia to zarówno przepływ osób, jak i transport różnego rodzaju towarów, niezależnie od przynależności państwowej, a także mały ruch graniczny. Wszystkie procesy związane z kontrolą obejmują kontrole graniczne, celne, weterynaryjne (dotyczące jedynie pasz roślinnych i mineralnych), fitosanitarne, sanitarne oraz kontrolę jakości artykułów rolno-spożywczych. Obecnie to przejście pełni przede wszystkim funkcję towarową.
Odprawa graniczna dla pociągów towarowych odbywa się na 12 torach. Ciekawym aspektem tego miejsca jest jedyny system transportowy, który opiera się na torze o szerokości 1520 mm, wzdłuż którego przebiega linia kolejowa nr 65 (Linia Hutnicza Szerokotorowa). Historia tej trasy sięga 1979 roku, kiedy to powstała w osi mostu na rzece Bug, zbudowanego jeszcze w 1944 roku.
Najczęściej przewożonymi towarami przez to przejście są:
- towary niebezpieczne (takie jak propan, butan, różne mieszaniny węglowodorów, fenol oraz benzen),
- rudy żelaza,
- odpady, na przykład makulatura,
- drewno,
- węgiel i kruszywo,
- nawozy mineralne oraz inne.
Podmioty odpowiedzialne
Stan z 8 lutego 2013 roku. Odpowiednie instytucje powołane do dokonania kontroli osób, towarów i pociągów podczas przekraczania granicy to:
- Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie (kontrola graniczna),
- Oddział Celny w Hrubieszowie (kontrola celna, Urząd Celny Zamość, Izba Celna Biała Podlaska),
- Punkt Weterynaryjnej Kontroli Granicznej w Hrubieszowie (Graniczny Inspektorat Weterynarii w Hrebennem),
- Punkt Granicznej Kontroli Sanitarno-Epidemiologicznej w Hrubieszowie (Graniczna Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Hrebennem),
- Oddział Graniczny w Hrubieszowie (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie),
- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spżywczych w Lublinie.
Administracja przejścia granicznego to:
- Zespół Drogowego Przejścia Granicznego w Zosinie oraz Kolejowego Przejścia Granicznego w Hrubieszowie, podlegający Lubelskiemu Zarządowi Obsługi Przejść Granicznych w Chełmie – Wydział Zamiejscowy w Zamościu (obecnie zatrudnia 12 pracowników).
Stanowiska odpraw, miejsca postojowe
Stan z 8 lutego 2013 roku. Charakterystyczną cechą linii kolejowej, na której znajduje się kolejowe przejście graniczne w Hrubieszowie, jest użycie wyłącznie systemu transportowego szerokotorowego (1520 mm). Strefa odpraw w tym miejscu posiada 14 torów.
Obiekty kubaturowe
Stan z 8 lutego 2013 roku. Administrator przejścia granicznego nie dysponuje własnymi obiektami. Faktyczna liczba pomieszczeń, które są wynajmowane od PKP LHS Sp. z o.o. w Zamościu, obejmuje:
- Straż Graniczna – 10 pomieszczeń (łącznie 148,60 m²),
- Służba Celna – 21 pomieszczeń (łącznie 317,32 m²),
- Punkt Granicznej Kontroli Weterynaryjnej – 10 pomieszczeń (łącznie 109,32 m²),
- Oddział Graniczny Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – 11 pomieszczeń (łącznie 108,22 m²),
- Punkt Granicznej Kontroli Sanitarno–Epidemiologicznej – 3 pomieszczenia (łącznie 35,23 m²),
- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych – 1 pomieszczenie (37,61 m²),
- Administrator przejścia – 3 pomieszczenia (łącznie 58,13 m²).
Media
Stan z 8 lutego 2013 roku. Zapewnienie energii elektrycznej, ogrzewania, a także dostępu do zimnej i ciepłej wody oraz odprowadzenia ścieków, jak również łączności telefonicznej, odbywa się w ramach umowy najmu pomieszczeń, realizowanej przez PKP LHS Sp. z o.o.
Inne elementy infrastruktury należące do przejścia granicznego
Stan z 8 lutego 2013 roku. W skład infrastruktury tego przejścia granicznego wchodzą:
- Graniczny most kolejowy na Bugu, charakteryzujący się jednym torowiskiem o długości 2,5 km w kierunku stacji granicznej,
- Pomost (zwyżka) przy rampie kolejowej, wykorzystywany do kontroli wagonów przez odpowiednie służby graniczne,
- Stacjonarny monitor promieniowania typu bramkowego – 1 zestaw.
Przejście graniczne polsko-radzieckie
W okresie funkcjonowania Związku Radzieckiego, od 1978 roku w tym miejscu działało polsko-radzieckie kolejowe przejście graniczne Hrubieszów. Początkowo dopuszczony był wyłącznie ruch towarowy, później rozszerzono go także na ruch osobowy. Kontrolę graniczną i celną osób, towarów oraz środków transportu sprawowała Graniczna Placówka Kontrolna Hrubieszów.
Przypisy
- a b c d e f Kolejowe przejście graniczne Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej Lubelski Zarząd Obsługi Przejść Granicznych [on-line]. lzopg.bip.mbnet.pl, 08.02.2013 r. [dostęp 11.12.2021 r.]
- a b c d e Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie. [w:] Nadbużański Oddział SG [on-line]. nadbużański.strazgraniczna.pl, [dostęp 20.11.2021 r.]
- Nadbużańska Brygada WOP. [w:] Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. Władysława Raginisa [on-line]. muzeumsg.strazgraniczna.pl, [dostęp 18.11.2021 r.]
- Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 12.11.2012 r. w sprawie ogłoszenia przejść granicznych, rodzaju ruchu dozwolonego przez te przejścia oraz czasu ich otwarcia (M.P. z 2012 r. poz. 898).
- Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, podpisana w Kijowie dnia 28.03.2008 r., oraz Protokół, podpisany w Warszawie dnia 22.12.2008 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 103, poz. 858).
- Oświadczenie Rządowe z dnia 10.03.2003 r. w sprawie zatwierdzenia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych,sporządzonej w Warszawie dnia 18.05.1992 r. (M.P. z 2003 r. nr 37, poz. 531).
- Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych, sporządzona w Warszawie dnia 18.05.1992 r. (M.P. z 2003 r. nr 37, poz. 530).
- Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11.06.1991 r. w sprawie ogłoszenia przejść granicznych, rodzaju ruchu dozwolonego przez te przejścia oraz czasu ich otwarcia (M.P. z 1991 r. nr 20, poz. 143).
- Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20.02.1979 r. zmieniające zarządzenie w sprawie przejść granicznych przeznaczonych dla ruchu granicznego (M.P. z 1979 r. nr 7, poz. 52).
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":
Hrubieszów LHS | Ulica Uchańska w Hrubieszowie | Hrubieszów MiastoOceń: Przejście graniczne Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński