UWAGA! Dołącz do nowej grupy Hrubieszów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Lucylla Chełchowska


Lucylla Chełchowska, znana również jako Łucja Chełchowska, była wybitną postacią na polskiej scenie artystycznej XIX wieku. Urodziła się w 1832 roku w Hrubieszowie, a swoje życie zakończyła 25 stycznia 1860 roku w Kownie.

Była to utalentowana aktorka teatralna i tancerka, której osiągnięcia na scenie przyczyniły się do wzbogacenia polskiej kultury teatralnej. Jej kariera artystyczna oraz ogromny wkład w sztukę pozostawiły trwały ślad w pamięci współczesnych.

Życiorys

Lucylla Chełchowska była córką znanej pary aktorów teatralnych, Tomasza Andrzeja Chełchowskiego oraz Karoliny Chełchowskiej z Kodrębskich. Już od wczesnych lat, zafascynowana sztuką, występowała na scenie, debiutując w rolach dziecięcych w warszawskim Teatrze Rozmaitości w 1840 roku. W tym samym okresie miała również okazję grać w teatrze krakowskim, gdzie rozwijała swoje umiejętności aktorskie w latach 1840-1843 oraz 1849-1853.

Po tym etapie jej kariery, Lucylla zaczęła występować z zespołem teatralnym, którym dyrygował jej ojciec. Ta współpraca zabrała ją na prowincję, gdzie grała swoje przedstawienia w takich miastach jak Stanisławów, Brody, Czerniowice oraz Tarnów.

W sezonie 1859/1860 była częścią zespołu teatralnego w Kownie, również pod wodzą swojego ojca. Niestety, w tym czasie Lucylla zmarła na gruźlicę, co przerwało jej rozwijającą się karierę.

Jako dorosła aktorka, Chełchowska zyskała reputację odtwarzając młode dziewczęta, często naiwne, a nieraz jako romantyczne ukochane. W jej dorobku scenicznym znajdują się niezapomniane role takie jak: Joasia w „Ochronie ubogich dziatek”, Emilia w „Opiece wojskowej”, Bożena w „Goworku”, Joanna w „Córce wyrobnika”, Maria w „Dymitrze i Marii”, Amelia w „Mazepie”, a także Barbara w „Barbarze Zapolskiej”.

Przypisy

  1. a b Chełchowska Lucylla, Łucja, [w:] Słownik biograficzny teatru polskiego 1765–1965, Warszawa: PWN, 1973 r., s. 83.

Oceń: Lucylla Chełchowska

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:18