Tomasz Krzysztof Momot, ur. 2 marca 1978 roku w Hrubieszowie, jest wyjątkową postacią w polskim świecie jazzowym. Jako muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent oraz producent muzyczny, zdobył znaczną renomę. Tytuł doktora sztuk muzycznych oraz praca jako wykładowca na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w UMCS w Lublinie podkreślają jego zaangażowanie w edukację muzyczną.
Momot prowadzi własny big-band – „Tomasz Momot Orkiestra”, złożony z utalentowanych muzyków sesyjnych, z którymi regularnie koncertuje i realizuje nagrania. Dzięki współpracy z wieloma znakomitymi artystami, jego dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty. Wśród osób, z którymi miał przyjemność pracować, można wymienić Beatę Kozidrak, Justynę Steczkowską, Artura Gadowskiego, Małgorzatę Ostrowską oraz Mietka Szcześniaka.
Do jego współpracowników zaliczają się także Krystyna Prońko, Kayah, Halina Frąckowiak, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski, Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, a także Sławek Uniatowski.
Nie można zapomnieć o współpracy z innymi artystami, jak Paweł Kukiz, Urszula, Tomasz Korpanty oraz Zbigniew Wodecki. Swoje umiejętności miał także okazję prezentować z takimi zespołami jak IRA, In-Grid, Kashmir, Cate likes Candy oraz Smokey Band.
Jego artystyczne doświadczenie obejmuje również współpracę z instytucjami takimi jak Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki, Polskie Radio Lublin, Polskie Radio Trójka, oraz Telewizja Polska i Orkiestra Polskiego Radia. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkanaście płyt CD, na których nagrywał zarówno z własną orkiestrą, jak i współpracując z wybitnymi artystami polskiej estrady, pełniąc rolę producenta muzycznego, dyrygenta, aranżera, kompozytora oraz instrumentalisty (fortepian, instrumenty klawiszowe).
Życiorys
Młodość i wykształcenie
Tomasz Momot, urodzony 2 marca 1978 roku w Hrubieszowie, już w młodym wieku wykazywał talent muzyczny. Jego edukacja muzyczna rozpoczęła się w Państwowym Ognisku Muzycznym w Hrubieszowie, gdzie w wieku ośmiu lat nauczył się rozpoznawania dźwięków, co ujawniło jego słuch absolutny.
W 1991 roku podjął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie. W 1997 roku z sukcesem ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia z doskonałym wynikiem.
W 1998 roku rozpoczął studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ucząc się pod okiem prof. Andrzeja Zubka. W 2002 roku zdobył tytuł magistra z bardzo dobrym wynikiem.
W 2013 roku otworzył przewód doktorski na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, specjalizując się w Dyrygenturze, Jazzie i Edukacji Muzycznej. Dwa lata później, w 2014 roku, obronił doktorat z zakresu sztuk muzycznych.
Działalność artystyczna
Artystyczna kariera Tomasza Momota rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy to wyruszył w trasę koncertową z zespołem Smokey Band, pełniąc rolę aranżera oraz pianisty. Jego wczesna współpraca obejmowała takie artystki jak Justyna Steczkowska oraz Annę Mikoś z zespołu Brathanki, a także Orkiestrę Polskiego Radia.
W 2002 roku podjął współpracę z big-bandem Royal Academy of Music w Londynie jako aranżer i pianista, gdzie zagrał ponad 60 koncertów na terenie Wielkiej Brytanii. Udział w festiwalu big-bandów Ellingtonowskich otworzył mu drzwi do stypendium w Londynie.
To właśnie w 2002 roku jego aranżacje big-bandowe znalazły się na „Estradzie Studenckiej”. Współpracował z big-bandem Akademii Muzycznej w Katowicach, uczestnicząc w koncertach z cyklu „Zielono mi”, gdzie występował z takimi artystami jak Wanda Kwietniewska, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz oraz Zbigniew Wodecki. W tym czasie dostał propozycję wykładowcy na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W listopadzie 2003 roku, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Form Twórczych „Fulltura”, Tomasz Momot skomponował oraz poprowadził koncert „Oratorium o Bożym Narodzeniu”, który odbył się 21 grudnia w sali kongresowej w Warszawie. Wydarzenie to przyciągnęło liczne gwiazdy, w tym Justynę Steczkowską, Małgorzatę Ostrowską, Pawła Kukiza oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej, pod kierownictwem Jerzego Lewtaka.
W kolejnych latach Tomasz współpracował z wieloma zespołami, komponując dla polskich gwiazd, co skutkowało licznymi występami jako pianista. Od stycznia 2004 roku pracował z Justyną Steczkowską, tworząc aranżacje na płytę „Alkimja”. W 2005 roku rozpoczął współpracę z Krystyną Prońko, co zaowocowało albumem „Jestem po prostu”, wydanym w 2006 roku.
W 2006 roku z inicjatywy Momota powstał big-band na Wydziale Artystycznym UMCS, w którym pełnił funkcję dyrygenta oraz aranżera. Resultatem tej współpracy był album „21 powodów istnienia Big bandu”. W 2007 roku z zespołem Kashmir znalazł się wśród finalistów konkursu „Top Trendy” w Sopocie oraz był nominowany do nagrody „Złote Dzioby” przez Radio WAWA.
Rok 2009 to stworzenie muzycznych aranżacji dla musicalu „Pieśń z Pieśni”, do libretta Jana Kondraka. W 2010 roku Tomasz bierze udział w wydaniu debiutanckiej płyty zespołu Cate Likes Candy, jako aranżer oraz instrumentalista.
Na przestrzeni lat 2011-2013 otrzymał wiele wyróżnień, w tym nominację do nagrody Miasta Lublin za wkład w kulturę oraz stworzenie aranżacji na „Sylwestrową Noc Przebojów” w Lublinie z udziałem takich artystów jak Kayah, Kasi Cerekwickiej, Kuby Badacha oraz Sławka Uniatowskiego. Jego działalność artystyczna trwa, a on sam nieustannie wzbogaca muzyczny krajobraz lokalnych festiwali oraz wydarzeń kulturalnych.
Odznaczenia i nagrody
Wśród licznych osiągnięć Tomasza Momota znajduje się szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego wkładzie w rozwój nauki i społeczności.
- Złoty Krzyż Zasługi (2023),
- Srebrny Krzyż Zasługi – nadany 10 września 2019 przez Andrzeja Dudę na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki.
Dyskografia
Dyskografia artysty Tomasza Momota, obejmuje różnorodne albumy, które ukazały się na przestrzeni lat.
- 2014: Powróćmy jak za dawnych lat,
- 2015: Madame Curie,
- 2015: Historie nie z mojej bajki,
- 2015: Koncert dla Kacpra,
- 2017: Siedem razy Lublin,
- 2017: Zakochani w Lublinie,
- 2018: Głosy Miasta,
- 2018: Gramy z sercem,
- 2019: Koncert dla Seniorów,
- 2019: Jubileusz 100-Policji Państwowej.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krzysztof Pomorski | Józef Patkowski (fizyk) | Konstanty Stecki (botanik) | Wiktor Zin | Zdzisława Kopczyńska | Zenon Roskal | Anatol Listowski | Marek Gędek | Teresa Klimek | Milton Rokeach | Maria DuławskaOceń: Tomasz Momot