Zdzisława Kopczyńska


Zdzisława Kopczyńska to postać niezwykle znacząca w polskiej literaturze i badaniach literackich. Urodziła się 11 stycznia 1919 roku w Hrubieszowie, a swoje życie zakończyła 14 października 1982 roku w Warszawie. Była nie tylko utalentowaną uczoną, ale również zagorzałą harcerką.

Ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie zdobyła solidne podstawy do późniejszej kariery akademickiej. Zdzisława Kopczyńska była literaturoznawczynią i przez wiele lat pracowała w Instytucie Badań Literackich, co podkreśla jej poświęcenie dla nauki i literatury. Specjalizowała się w wersologii, co czyni ją ekspertem w analizie form literackich i ich struktury.

Kopczyńska nawiązała również ważne kontakty zawodowe, współpracując z tak uznaną osobą jak Lucyllą Pszczołowską, co wpłynęło na jej rozwój naukowy oraz publicystyczny. Jej wkład w literaturoznawstwo pozostaje niezatarte, a jej prace będą kontynuowane przez kolejne pokolenia badaczy.

Życiorys

Córka Ksawerego Kopczyńskiego (1892–1964), Zdzisława Kopczyńska od najmłodszych lat przejawiała zaangażowanie w aktywności społeczne i edukacyjne. Jako uczennica hrubieszowskiego gimnazjum pełniła rolę redaktorki w gazetce szkolnej „Przedwiośnie”, a także aktywnie uczestniczyła w harcerstwie, gdzie pełniła funkcję instruktorki w chorągwiach lwowskiej i lubelskiej ZHP.

W latach 1938–1939 podjęła studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Jana Kazimierza, a w kolejnych latach (1944–1948) kontynuowała edukację na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej działalność w czasie II wojny światowej związana była z Armii Krajowej, gdzie posługiwała się pseudonimem Elżbietka oraz angażowała w tajne nauczanie, m.in. w tzw. Folwarku Kruczkowskiego.

Całość kariery zawodowej Zdzisława Kopczyńska spędziła w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W 1962 roku obroniła pracę doktorską, która nosiła tytuł Z zagadnień wiersza epiki romantycznej. Praca ta została opublikowana w tomie O wierszu romantycznym (1963). Pracowała jako redaktor nad ważnymi projektami, w tym nad tomami Sylabizm (1956) oraz Sylabotonizm (1957).

Była także jednym z autorów prac dotyczących Rytmiki (1963) oraz Strofiki (1964), które wchodziły w skład serii Poetyka. Zarys encyklopedyczny. Wspólnie z Lucyllą Pszczołowską doprowadziła do wydania tomów Słownik rytmiczny i sposoby jego wykorzystania (1978) oraz Słowiańska rytmika porównawcza. 2 (1984).

Wśród jej publikacji znalazły się istotne prace takie jak Poezja i język w wypowiedziach Kazimierza Brodzińskiego i Leona Borowskiego wydane w zbiorze Studia z teorii i historii poezji Wrocław 1970, a także Poezja jest sztuką przez język, która ukazała się w zbiorze Język i poezja. Z dziejów świadomości XVIII wieku Wrocław 1970 oraz „Słowo” w Mickiewiczowskiej koncepcji języka w zbiorze Mickiewicz. Sympozjum w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Lublin 1970.

Jej książka Język a poezja. Studia z dziejów świadomości językowej i literackiej Oświecenia i romantyzmu ukazała się w Wrocławiu w 1976 roku, a Tonizm w 1979 roku, gdzie współpracowała z Teresą Dobrzyńską. W latach 1969–1981 pełniła funkcję kierownika działu Zagadnienia języka artystycznego w Pamiętniku Literackim, a w 1980 roku podjęła decyzję o wcześniejszej emeryturze.

Zmarła w stolicy Polski, Warszawie, a jej ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu w Hrubieszowie.

Przypisy

  1. Maria Renata Mayenowa, Lucylla Pszczołowska Zdzisława Kopczyńska (11.01.1919 r. - 14.10.1982 r.), w: Pamiętnik Literacki. Czasopismo kwartalne poświęcone historii i krytyce literatury polskiej 74/2, s. 407-410
  2. a b c Koniec lat 30. 20 w. Hrubieszów. Ksawery Kopczyński z córką Zdzisławą. hrubieszow.archiwa.org. [dostęp 04.05.2017 r.]

Oceń: Zdzisława Kopczyńska

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:16